تفاوت بین کاتر پلاتر و پلاتر وینیل

دستگاه کاتر پلاتر وینیل دستگاهی است که زمانی که می خواهید یک بنر تبلیغاتی برای یک فروشگاه و یا یک بیلبورد برای تبلیغات یک شرکت در آزادراه ها چاپ کنید، به آن نیاز پیدا خواهید کرد. اما برای کارهای چاپی که نیاز به برش با دقت بیشتر نیاز دارید برش وینیل و یا همان کاتر پلاتر و یا همان برش شبرنگ نقش مهمی پیدا می کند.

 

کاتر پلاتر

 

در حالی که تمام کاترهای وینیل، پلاتر به شمار می آیند؛ تمام پلاترها برشی محسوب نمی شوند. در این مقاله تفاوت بین کاترهای پلاتر وینیل و پلاتر وینیل را برایتان شرح خواهیم داد:

تیغ در کاتر پلاتر

اصلی ترین تفاوت بین کاتر وینیل و کاتر پلاتر در استفاده از تیغ به جای خودکار است که در کاتر پلاتر ها معمول می باشد. استفاده از خودکار این امکان را به ماشین می دهد که به جای فقط برش های ساده، برش های طرح دار را نیز به راحتی انجام دهد. در نتیجه کاتر وینیل فقط برش ها ساده را می تواند بزند در حالی که کاتر پلاتر به صورت استادانه ای با داشتن این قطعه یدکی، می تواند حتی خطوط خوشنویسی را نیز برش دهد.

چاپ در برش شبرنگ

به دلیل این که کاتر وینیل به جای چاپ کردن فقط برش می دهد؛ بنابراین کاغذ وینیل قبل از قرار گرفتن در دستگاه، چاپ می شود و یا قبل از چاپ شدن در دستگاه برش می خورد.

پوشش در کاتر پلاتر

یکی از راه هایی که طراحان برای به دست آوردن طرح های رنگی و درهم استفاده می کنند این است که ورق های مختلف رنگی را روی هم می گذارند و هر ورقه برش خاصی می خورد و هر برش قسمتی از طرح می شود. نتیجه کار، یک عکس رنگی است که جزییات آن بسیار بیشتر از یک عکس چاپ شده روی یک تک ورق وینیل می باشد.

کارکرد در برش شبرنگ

دستگاه های برش شبرنگ و کاتر وینیل ها برای اهداف مختلفی استفاده می شوند. به دلیل این که چاپ کردن یک علامت ساده روی تک ورق وینیل مقرون به صرفه تر و سریع تر از ایجاد یک عکس با روی هم گذاشتن چند شیت است؛ اکثر بیلبوردها را با پلاتر وینیل برش می دهند و کارهایی که چند رنگ دارند مثل کاورهای وینیل روی کابینت و دیوار را با کاتر وینیل انجام می دهند.

در نهایت هر دو دستگاه ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود را دارند و به طور دقیق نمی توان گفت که کاتر پلاتر بهتر است یا پلاتر وینیل.

امتیازدهی: 
Average: 4 (4 votes)
اگر این مطلب برایتان جالب بود آن را روی شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

سوالات شما