تاریخچه چاپ دیجیتال پارچه

اجازه بدهید ابتدا نگاهی کوتاه به روند رشد 1% چاپ پارچه دیجیتال از سال 2004 تا کنون بپردازیم که در حال حاضر به ندرت در اروپا از روش سنتی استفاده می شود. اما به ناچار نیم نگاهی هم باید به روش سنتی بندازیم که بتوانیم به طور کامل مقایسه را انجام دهیم.

فرض که قرار است یک سفارش 100000 متری چاپ را انجام دهیم با پنج رنگ زمینه . سوالاتی از قبیل مدت زمان آماده سازی خروجی، هزینه ساخت سیلندر، چگونه طراحی مشتری پسند داشته باشیم و غیره پیش می آید.

و همین اوامر بوده که نساجی دنیا را به سمت دیجیتال سوق داده  با این حال هستند کسانی که تهدیدات را به فرصت تبدیل میکندد و هر چه سریع تر خود را آماده و تجهیز برای پیشرفت می کنند.

اما برای سوار شدن بر قطار تند روی مد حال حاضر دنیا دیگر نیاز به داشتن دانشی فرای بر دانش نساجی میباشیم چرا که این بار دیگر به قطعات میکانیکی سخت کار سرو کار نداریم بلکه نیاز به تکنولوژی و حساسیت های آن هستیم. در مقالات سایت در خصوص چاپ پارچه و چاپ دیجیتال بر روی پارچه اطلاعاتی داده شده است. در ادامه در خصوص چاپ روی پارچه و جوهر چاپ پارچه مختصر توضیح می دهیم.

 

تاریخچه چاپ دیجیتال پارچه

چاپ دیجیتال از جوهر با رنگ دانه پیگمنت و هد تشکیل شده است.

به وسیله ضربه الکتریکی جوهر از نازل هد به بیرون پرتاب می شود و در اثر آن نقطه های رنگی روی پارچه ایجاد می شود. این روش را فرایند رنگی می گویند که این عمل توسط پرینترهای مختلف با ۴، ۶، ۷، ۸ تا ۱۲رنگ انجام می گیرد. در اینجا وسعت نقطه رنگی بزرگی داریم زیرا هر رنگ با توجه به طراحی اصلی محدوده ی وسیعی می تونه داشته باشه.

پرینترهای دیجیتال نیاز به جوهر خاص مخصوص به خود دارند، که اصولا کمی به نسبت بقیه پرینترها گران هستند. اما به دلیل پیشرفت هدها دستگاه های چاپ دیجیتال توانسته خو را به رقیب سنتی خود برساند.

 

تاریخچه چاپ دیجیتال پارچه

چاپ روی پارچه های سلولزی و الیاف مصنوعی با پیگمنت انجام می شود. پیگمنت یا رنگ دانه های پایه آبی در هر دو روش چاپی آنالوگ و دیجیتال انجام می شود. اما در چاپ دیجیتال با همه پیشرفت هایی که انجام گرفته پیگمنت باعث گرفتگی هد می شود. اما در چاپ آنالوگ این روش بسیار مقرون به صرفه است.

بعد از چاپ رنگ های پایه آبی باید با بخار یا حرارت خشک شوند. چاپ پیگمنت نیار به حرارت جهت خشک دارد و بر روی کلیه الیاف قابل  استفاده است.

در چاپ جوهر افشان کاهش آب مصرفی و انرژی در زمان و بعد از عمل چاپ داریم زیرا مصرف جوهر بسیار بالاست به همین جهت چاپ جوهر افشان را جز فناوری پاک به حساب می آوریم.

 

تاریخچه چاپ دیجیتال پارچه

پرنترهای چاپ دیجیتال مزیتی که نسبت به پرینترهای چاپ معمولی دارند این است که می توانند طرح چاپ را تغییر دهند بدون این که لازم باشد دستگاه چاپ را متوقف کنند.

چاپ های معمولی به قالب و شابلون و تنظیم الگو و گرفتن چاپ نمونه نیاز داریم. به همین دلیل همه این کارها هم وقت گیر  هست هم زمینه بر و باعث آلودگی زیست محیطی می شود.

امتیازدهی: 
Average: 5 (2 votes)
اگر این مطلب برایتان جالب بود آن را روی شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

سوالات شما