نویسنده:پونه امینی 97 بازدید بدون دیدگاه تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۶

آشنایی درباره سابتانک جوهر و عملکرد آن

سابتانک جوهر دستگاه چاپ بنر از جمله قطعات یدکی دستگاه چاپ بنر می‌باشد که در پشت کریج دستگاه چاپ قرار دارد و با توجه به تعداد هدهای دستگاه، سابتانک خروجی‌های متفاوت می‌تواند داشته باشد.  سابتانک جوهر مخزن جوهر دستگاه می‌باشد و برای تنظیم کردن سطح مرکب دستگاه به کار می‌رود.

در این مقاله قصد داریم در خصوص سابتانک و عملکرد آن توضیح دهیم . بهتر است بحث را با دو قسمت زیر شروع کنیم

آشنایی درباره سابتانک جوهر و عملکرد آن:

  1. جنس سابتانک
  2. مکانیزم و نحوه عملکرد آن

 

جنس سابتانک:

ازنظر کلی دو نوع سابتانک در بازار موجود می‌باشد:

  • پلاستیکی شفاف
  •  سابتانک فلزی

سابتانک جوهر دستگاه چاپ بنر

سابتانک پلاستیکی شفاف :

 

سابتانک با جنس پلاستیکی به دلیل شفاف بودن، سهولت کار با آن آسان است و اپراتور در صورت بروز overflow می‌تواند زودتر از این‌که سابتانک مرکب پر شود تشخیص دهد و مانع از بروز سرریز یا  overflow شود.

از دیگر مزایای سابتانک شفاف این است که همواره اپراتور می‌تواند چک کند که درون سابتانک ها مرکب وجود دارد یا این‌که پمپ مرکب عمل پمپ کردن انجام نداده است و یا ایرادات دیگر مشخص شود.

سابتانک فلزی :

این مدل سابتانک ها کاملاً فلزی بوده و امکان چک کردن میزان رنگ داخل سابتانک وجود ندارد اما معمولاً شناور داخل سابتانک هم کاملاً فلزی بوده و ازنظر کیفی بسیار بالاست و امکان overflow شدن در این مدل سابتانک ها خیلی کم می‌باشد.

یکی از نکاتی که در این سابتانک وجود دارد استفاده از آن در سیستم مرکب UV می‌باشد به دلیل اینکه نور از آن عبور داده نمی‌شود.

نکته: در هنگام خرید سابتانک حتماً دقت شود که شناور داخل سابتانک از جنس فلز بوده و پلاستیکی نباشد، به دلیل این‌که بعد از گذشت زمان، جوهر به شناور آسیب وارد کرده و شناور دچار خوردگی می‌شود و عمل قطع و وصل کردن شناور درست انجام نمی‌شود.

پس از بروز این‌گونه مشکل اپراتور موارد زیر را باید چک کند و مشکل را متوجه شود و نسبت به رفع آن اقدام کند:

  1. سطح جوهر در سابتانک چک شود و نسبت به خالی کردن جوهر از سابتانک اقدام شود.
  2. دستور (سیم) سابتانک جوهر مربوطه که overflow  کرده از کریج برد جدا شود، درصورتی‌که پمپ جوهر بازهم به‌صورت اتوماتیک کار کند، اپراتور سریعاً باید دستگاه را خاموش کند و نسبت به رفع مشکل در مین برد اقدام کند.
  3. درصورتی‌که دستور سابتانک از کریج برد جدا شد و پمپ جوهر از کار افتاد؛ در این صورت مین برد سالم است و با تعویض شناور سابتانک یا کل قطعه سابتانک جوهر مشکل overflow رفع می‌شود.

 

سابتانک جوهر

مکانیزم و نحوه عملکرد سابتانک جوهر:

 

در حالت اولیه سابتانک جوهر شناوری که در آن قرار دارد در انتهای سابتانک (کف سابتانک) می‌باشد در این حالت، شناور در حال دستور دادن به پمپ جوهر می باشد. عمل پمپاژ جوهر به سابتانک انجام می‌شود و تا زمانی که به حدنصاب (معمولاً تا نصف سابتانک) نرسد، جوهر به داخل سابتانک ریخته و پس از این‌که شناور سابتانک به همراه جوهر به میانه سابتانک بالا آمد، دستور قطع برق پمپ جوهر به مین برد ارسال می‌شود.

این مکانیزم همواره در طول چاپ به این صورت می‌باشد و زمانی که جوهر از هد خارج می‌شود به همان میزان مصرف شده از طریق دستور شناور به داخل سابتانک جوهر وارد می‌شود. در واقع عرضه و تقاضا همواره صورت می گیرد.

نکته :

از مشکلاتی که عموماً اپراتورها با آن مواجه می‌شوند سرریز کردن جوهر و کار نکردن صحیح شناور سابتانک می‌باشد.

یک نکته در مورد تشخیص overflow و رفع آن:

 

در این حالت؛ پس از این‌که جوهر در داخل سابتانک پر شد و از طریق لاین هوا (شلنگ هوا) اضافات جوهر به داخل سابتانک هوا انتقال پیدا کرد، می بایست دستگاه سریعاً خاموش شود.

به دلیل این‌که پمپ جوهر، دائماً در حال کار کردن می‌باشد و یکسره به داخل سابتانک جوهر پمپاژ می‌کند که در این صورت پس از پر شدن سابتانک، جوهر راهی جز خروج از لاین هوا نداشته و پس از برگشت شدن از لاین هوا وارد سابتانک هوا شده، در این صورت اگر کار کردن پمپ جوهر ادامه داشته باشد سابتانک هوا نیز پرشده و جوهر از خروجی مگنت هوا خارج می‌شود.

با توجه به توضیحاتی که در مورد تشخیص و رفع مشکل  over flow گفته شد، پس از رفع مشکل حتماً شلنگ هوا از سابتانک هوا تا سابتانک جوهر شست و شو شود تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود.

یک مورد مشابه نیز وجود دارد که به این صورت می‌باشد که، جوهر به‌صورت اتوماتیک از داخل هد خارج می‌شود بدون اینکه دکمه پرچ تحت فشار باشد.

سابتانک جوهر چاپ بنر

گاهی اوقات پس از این‌که اپراتور دکمه پرچ را جهت خروج جوهر از هد فشار می‌دهد پس از آزاد شدن دکمه پرچ همچنان جوهر از سطح هد خارج می‌شود در این نوع مشکل دو احتمال وجود دارد:

احتمال اول : پلاتین دکمه پرچ یکسره شده و نیاز به تعویض دکمه پرچ دارد.

احتمال دوم: اگر پس از این‌که دکمه پرچ آزاد شد و همچنان جوهر از هدها خارج می‌شدند در صورت سالم بودن دکمه پرچ مگنت هوا درست عمل نکرده و باید تعویض شود.

درصورتی‌که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید سابتانک دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

امتیاز شما به این مقاله
آشنایی درباره سابتانک جوهر و عملکرد آن
در مجموع 1 رای و میانگین رضایت مشتریان 5
برچسب ها:
مقالات مرتبط

یاور ما در سایت باشید

با ارسال دیدگاه های خود در سایت، جهت بهبود مطالب مارا یاری فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

(ضروری)
(ضروری) (ضروری)