نویسنده:پونه امینی 103 بازدید بدون دیدگاه تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۷

قطعات یدکی دستگاه لیزر

قطعات یدکی هر دستگاهی یکی از موارد مهم ‌و تاثیرگذار در کارکرد دستگاه و عمر دستگاه لیزر می باشد. همان طور که در مقالات قبل درباره دستگاه لیزر اطلاعاتی درخصوص شروع یک کسب و کار با دستگاه های لیزر و مزیت های دستگاه حکاکی لیزری آن ها نوشته شد. نوبت آن رسیده درباره این موضوع مهم یعنی قطعات یدکی دستگاه لیزر اطلاعاتی بنویسیم.

قطعه یدکی هر دستگاهی از ملزومات دستگاه می باشد که کیفیت هر قطعه و چگونگی کارکرد هر قطعه در نتیجه کار دستگاه بسیار تاثیرگذار است.
هر شخصی وقتی تصمیم به خرید دستگاه می کند همیشه این دغدغه را دارد که در آینده بتواند قطعات یدکی مورد نیاز دستگاه خود را برآورده کند. دستگاه لیزر نیز مانند هر دستگاهی قطعات یدکی مهمی دارد که در این مقاله قصد داریم درباره تعدادی از انواع قطعات یدکی دستگاه برش لیزری توضیحاتی بیاوریم.

قطعات یدکی دستگاه لیزر

قطعات یدکی دستگاه لیزر

 

 

انواع قطعات یدکی دستگاه برش لیزری:

دستگاه لیزر تعداد زیادی قطعه یدکی دارد از جمله قطعات یدکی دستگاه برش لیزری که می توان نام برد:

•    آینه دستگاه لیزر
•    لنز لیزر
•    تیوب لیزر
•    پاور دستگاه لیزر
•    چیلر لیزر
•    ….

در ادامه توضیح مختصری درباره هر یک از موارد بالا ذکر می کنیم.

 

تیوب دستگاه لیزر:

از جمله قطعات مهم در دستگاه لیزر، تیوب لیزر می باشد. این قطعه یک قطعه مصرفی است که بی شک در کیفیت نهایی کار دستگاه لیزر تاثیرگذار است. تیوب لیزر در انواع مختلف وجود دارد و کارخانه های سازنده تیوپ لیزر برای این قطعه مصرفی طول عمر مفیدی در نظر می گیرند. طول عمر مفید ۱۰۰۰۰ساعت است اما چون تیوب لیزر در توان های متفاوتی وجود دارد براساس توان هر تیوب، عمر مفید را می توان بین ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تخمین زد.
تیوب لیزر در توان های ۶۰ وات، ۸۰ وات، ۱۰۰ وات و ۱۳۰ وات است. هر کدام از این تیوب های لیزر کاربردهای متفاوتی دارند.

تیوب لیزر

تیوب لیزر

 

لنز لیزر:

لنز لیزر برای فوکوس پرتو لنز کاربرد دارد. هدف از این کار این است که پرتوها را به وسیله لنز در یک نقطه متمرکز کنید تا از بیشترین قدرت پرتو بتوانید در کار خود استفاده نمایید.
لنز لیزر برای حکاکی و برش در انواع دستگاه های لیزر کاربرد دارد. لنز در سه سایز  موجود است : لنز ۲ اینچی،  لنز ۲/۵ اینچی و لنز ۴ اینچی.

تفاوت های لنزهای دستگاه لیزر در چیست؟

هر کدام از لنزها بسته به اندازه لنز لیزر و فاصله کانونی که دارند در موارد مختلف کاربردی هستند. وقتی پرتوهای لیزر به لنز برخورد می کنند بسته به اندازه سایز هر لنز، پرتو ها در فاصله کانونی مختلفی به هم می رسند.
در لنز ۲ اینچی فاصله لنز تا متریال باید ۲ اینچ باشد که این لنز بیشتر برای حکاکی کاربرد دارد. در لنز لیزر ۲/۵ اینچی فاصله خود لنز تا همان نقطه کانونی که متریال باید قرار بگیرد ۲/۵ اینچ یا ۶/۳۵ سانتی متر می باشد. لنز ۲/۵ اینچی یکی از پرکاربردترین لنزها می باشد که هم برای حکاکی و هم برش روی متریال های مختلف کاربرد دارد.
در لنز ۴ اینچی چون فاصله نازل هد تا متریال نسبت به دو لنز گفته شده بیشتر است برای برش متریال های با ضخامت بالا کاربرد دارد.
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره لنز لیزر به صفحه لنز لیزر سایت روتک مراجعه نمایید.

لنز دستگاه لیزر

لنز دستگاه لیزر

 

آینه دستگاه لیزر:

آینه لیزر برای انتقال پرتو لیزر خروجی تیوب لیزر کاربرد دارد. آینه های لیزر در دو نوع فلزی و سیلیکونی موجود هستند. مهم ترین نکته ای که درباره آینه های لیزر باید بدانید درصد بازتاب نور می باشد. بهترین آینه، آینه ای است که بیشترین درصد بازتاب نور را دارا باشد به طور مثال آینه سیلیکونی نسبت به آینه فلزی درصد بالاتری در بازتاب نور دارد.
بازتاب نور در ارتباط با توان تیوب لیزر و پاور دستگاه می باشد. در صورتی که بازتاب نور آینه لیزر در دستگاه پایین باشد شما مجبور می شوید تا برای دست یابی به نتیجه بهتر توان تیوب و پاور را افزایش دهید.
ویژگی های آینه خوب:
۱-    بازتاب نور بالا (بیشتر از ۵/۹۹%)
۲-    ماندگار بالا

پاور دستگاه لیزر:

پاور یکی دیگر از قطعات اصلی دستگاه لیزر می باشد که به عنوان منبع تغذیه ای جهت تامین ولتاژ مورد نیاز تیوب لیزر کاربرد دارد. پاور های دستگاه لیزر در سه مدل پاور ۸۰ وات، پاور ۱۰۰ وات و پاور ۱۳۰ وات موجود است.
ویژگی های خوب یک پاور دستگاه لیزر:
۱-    کارایی و عملکرد بالا
۲-    تعمیر و نگهداری کم
۳-    ماندگاری
۴-    عمر طولانی تر
۵-    سازگاری با دستگاه های لیزر در توان های مختلف و با سازنده های مختلف

همان طور که در بالا گفته شد دستگاه لیزر قطعات یدکی مهم و کاربردی زیادی دارد. که دربالا چندتایی از آن ها را مختصرا توضیح دادیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش قطعات یدکی سایت روتک مراجعه نمایید.

امتیاز شما به این مقاله
قطعات یدکی دستگاه لیزر
در مجموع 1 رای و میانگین رضایت مشتریان 4
برچسب ها:
مقالات مرتبط

یاور ما در سایت باشید

با ارسال دیدگاه های خود در سایت، جهت بهبود مطالب مارا یاری فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

(ضروری)
(ضروری) (ضروری)